Rabu, 27 April 2016

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenia Winylowe na plot i furtę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień kamieni na ogrodzenia PCV na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno też siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z PCV wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na sztachetki PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz ploty Winylowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet konstruuje się z skał różnorodnego zarysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród fragmentów o nieproporcjonalnych układach, wypada je odpowiednio łączyć tzn. tak, iżby postać każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z Winylu z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar