Jumat, 22 April 2016

Prawie nic wyraźnie nie uwydatni projektu trawy bądź rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Ogromnie wysokie, bowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące domy oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzeszki. Jeśli wolimy by nasze roślinne ogrodzenie było bardzo rosłe a zarazem cienkie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z brzostu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu. Należy mieć na uwadze niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie może być trudne.

Nic właściwie nie uwydatni projektu trawnika albo rabaty jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i kwiaty czasami nie chcą dobrze wzrastać w wskazanych grządkach, niskie krzewy umieją utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu albo zasłonią gołe place gleby. Poprawnie ukształtowany nieduży żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie czy tez postawne zielone ploty wolno otrzymać z krzewów szpilkowych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy często są znacznie droższe niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej znosi brak słońca cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, ale jego kategorię Fastigiata Robusta można zostawić sam jeden.Będzie migiem dojrzewał a uchroni filarowy zarys.

Jeżeli wasz zakątek jest bardzo ciemny, wskazane jest aby roślinny częstokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre z cienioznośnych modelów maja metamorfozy o złotawych albo wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w największym stopniu jaskrawego w słońcu, wszak nawet w chłodzie liście zostają całkiem jasne, prawie ze oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar